Burun Estetiği Sonrası

Burun şeklinden ya da büyüklüğünden memnun olunmadığı durumlarda, burun estetiği ameliyatları yapılarak sorunları çözümlenebilir. Nazal restrüksiyon da denilen bu uygulama günümüzde en sık uygulanan kozmetik prosedürlerden birisidir. Rinoplasti burun deformitelerinin kemik veya kıkırdak düzeltilerek  yeniden şekillendirildiği cerrahi bir prosedürdür.

Burun Estetiği Sonrası Beklenen Doğal Gelişmeler

Ameliyatla ilişkili hafif ve orta derecede bir rahatsızlık olabilir. Bu rahatsızlık ilaçlar ile kolayca kontrol edilebilir.  Hissedilen rahatsızlık ve ağrı ameliyattan ortalama 72 saat sonra azalmaya başlar. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik olağan durumlardır. Bu belirtiler genellikle ameliyatı takip eden ikinci günde kötüleşir ve daha sonra da sürekli olarak iyileşme görülür. Ortaya çıkan morarma miktarı kişiden kişiye önemli ölçüde değişim gösterir. Çoğu şişlik göz çevresinde oluşur, ancak bazen morluklar yanak bölgesini izleyebilir.

Burun estetiği sonrası kanlı burun akıntısı olabilir. Ameliyat sonrası burnunuzun altına küçük bir bandaj sarılır. İlk 24 saat içinde bu emici sargının belli sürelerde değiştirilmesi gerekir.

Ameliyat sonrası burnun dış tarafında hafif bir bant ve plastik bir burun alçısı yerleştirilir. İçteki tampon ve dıştaki burun alçı ameliyattan 5-7 gün sonra çıkarılır.

Burun tıkanıklığı burun estetiği sonrası hastaların en çok şikayet ettikleri problemdir. Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde en rahatsız edici durumdur. Bu sorun iç burun atelleri çıkarıldıktan sonra önemli ölçüde iyileşir. Tıkanıklığın birkaç hafta içinde kademeli olarak iyileşmesi beklenir.

Ameliyattan sonra burunda aşırı mukus görülebilir. Burun içi atelleri kaldırıldıktan sonra, (ameliyattan 5-7 gün sonra) boğazdaki aşırı mukus sorunu da geçer.

Burun  estetiği sonrası burun ucunda, üst ön dişlerde veya ameliyattan sonra ağzın üst bölümünde uyuşma beklenir. Çünkü burun ameliyatı tipik olarak bölgedeki sinirlerin bir kısmının geçici olarak zedelenmesine neden olur. Duyum genellikle birkaç hafta, nadiren aylar sonra yavaş yavaş geri döner.

Aşağıdaki Belirtileri Yaşarsanız Hemen Bizi Arayın

  • Vücut sıcaklığının çok yükselmesi
  • Burundan olağandışı fazla miktarda kanama olması
  • Ağrı kesici aldığını halde hiçbir şekilde azalmayan ağrı acı hissi
  • 72 saat sonrası ağrıda artış olması.

Yukarıda belirtilenlerden herhangi birisi olursa çalışma saatleri dışında da olsa mutlaka bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Powered by